Maltańczyk czy yorkshire terrier?

Psy kanapowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wielu przyszłych właścicieli często waha się pomiędzy zakupem maltańczyka a yorkshire teriera (zwanego yorkiem). Spróbujmy zatem porównać te dwie rasy.

Maltańczyk to jedna z najstarszych znanych ras psów salonowych. Wieloletnia historia tej rasy sprawiła, że jest to pies odporny na wiele chorób i zazwyczaj nieborykający się z poważniejszymi dolegliwościami. Wyjątek stanowią częste problemy z uzębieniem (takie jak tworzenie się kamienia nazębnego) oraz skłonność do łzawienia oczu. Maltańczyk ma nieco większe rozmiary niż york – osiąga do 25 cm w kłębie – i waży zwykle około 4 kg. Jest więc mniej kruchy niż delikatne yorki, które ważą zwykle 2-3 kg i mierzą zwykle do 22 cm w kłębie. Yorki również nie należą do bardzo chorowitych psów, jednak często borykają się z chorobami skóry oraz wyciekami gruczołów łuszczkowych w uchu. Podobnie jak maltańczyki cierpią także na częste łzawienie oczu i problemy z uzębieniem.

zdjecie
Maltańczyk – zdjęcie znalezione na stronie Wikimedia.org

Charaktery obu ras różnią się nieco od siebie. Yorki mają większą tendencję do hałaśliwości i wymuszania szczekaniem określonego zachowania właściciela. Maltańczyki są zazwyczaj nieco spokojniejsze i bardziej opanowane, często zachowują się wręcz w dystyngowany sposób. Są skore do zabaw, jednak nie cechują się taką żywiołowością jak yorki, których wszędzie jest pełno i którym trudno usiedzieć spokojnie w jednym miejscu. Obydwie rasy uwielbiają uczyć się nowych rzeczy, choć yorki bywają nieco bardziej niecierpliwe. Maltańczyki z kolei są bardziej spragnione uwagi i mogą źle znosić długotrwałą samotność.

Jeśli chodzi o cenę, przedział cenowy zakupu obu ras waha się między 1000, a około 4000 zł. Cena szczeniaka yorkshire teriera wynosi w Polsce średnio 1500 zł, jednak w zależności od hodowcy może sięgnąć nawet 3500 zł. Maltańczyka kupimy w podobnej cenie, za około 1600 do 4000 zł. Przyszły właściciel musi liczyć się także z dodatkowymi kosztami pielęgnacji – zagospodarowaniem budżetu na częste wizyty u fryzjera oraz zakup specjalnych preparatów do sierści, odżywek i szczotek.

Podsumowując, zarówno maltańczyk jak i york mają w sobie wiele uroku i posiadają liczne zalety. Różnią się jednak kilkoma cechami i skłonnościami. Niezależnie od wyboru, jakiego dokonamy, przy odpowiedniej opiece zarówno maltańczyk jak i york staną się naszymi oddanymi towarzyszami.


About Adminek

Add your Thoughts

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *